+1
Send
Share
Send

100m pomlčka je krátká outdoorová soutěž sprintu, která se zpravidla provádí na sekci "rovinatá rovina" běžné běžecké dráhy. Olympijským vítězům 100m pomlčky získá neoficiální titul nejrychlejšího muže nebo ženy na světě. Dnes je považován za základ pro sportovce, ale historie 100m pomlčky se rozkládá na dávnou historii.

Dávná historie

Podle univerzity na Aljašce Fairbanks, původ 100m pomlčka může být vysledován na, "stadion," šprintské soutěže cvičil ve starověkém Řecku. Jedním z nejkonkurenceschopnějších sportů na starých olympijských hrách byl stadion krátký sprint, který zahrnoval běh 95 metrů na určenou pozici a pak se vrátil do výchozí pozice. I když počáteční verze tohoto šprintu měly běžecké stopy, které se vyznačovaly za kamennou drážku vytesanou do země, starověcí Řekové nakonec vynalezli husplex nebo začátek brány.

Moderní olympijské hry

100m pomlčka je prakticky synonymem pro olympijské traťové a polní závody - byla součástí prvních olympijských her v moderní době v Aténách v roce 1896. Thomas Burke ze Spojených států získal první udělenou medaili za 100m pomlčku a byl následován další americký sprinter, dokud reginald Walker z Jižní Afriky vyhrál soutěž v roce 1908. Od té doby, Spojené státy obdržely více než polovinu 100m pomlčka olympijských medailí.

100-Meter Dash Technology

Zatímco šprintéři ve starověkém Řecku začali závod ze vzpřímené pozice, dnešní sprinterové začínají závod, zatímco se krčí s podpatky přitlačenými proti startovním blokům. Tyto bloky pomáhají závodníkům získat další náskok na začátku závodu, čímž se zvyšuje zrychlení a snižuje počet metrů, které bereme pro běžce, aby dosáhli své maximální rychlosti při sprintu. Podle univerzity na Aljašce Fairbanks byly počátky bloků představeny koncem dvacátých let 20. století a jejich první vystoupení na olympijských hrách v Londýně v roce 1948.

Záznamy a mistři

Podle Mezinárodní asociace atletické federace se světový rekord mužů zlepšil již 12krát od roku 1968, kdy bylo zavedeno elektronické načasování olympijských sportů. V srpnu 2009 zajistil Usain Bolt z Jamajky světový rekord 9,58 sekundy, překonal svůj vlastní předchozí rekord 9,69 sekundy. Ženský světový rekord je 10,49 sekund a byl založen Florentinou Griffithovou-Joynerovou v červenci 1988.